[ tagasi esilehele ]
EESSÕNA
 

CD4-ver.2 : „Eesti muldade pedo-ökoloogiline iseloomustus”

 
 
CD4-ver.2 on Eesti muldasid ja nende omadusi käsitleva CD-de seeria „Eesti muldade digitaalne kogu” (EMDK) neljanda osa kakskeelne kordusväljaanne. Erinevalt „Eesti muldade pedo-ökoloogilise iseloomustuse“ (EMPI) esimesest versioonist (CD4-ver.1; Kõlli, 2007) on  EMPI CD4-ver.2 koostatud kahes (eesti ja inglise) keeles.
 
CD4-l esitatud Eesti muldade omadusi kajastavad andmed pärinevad suuremas osas andmebaasist PEDON (moodustatud töö autori uurimuste põhjal) ja seeriaväljaandest „Eesti NSV mullastik arvudes” (välja antud „Eesti Põllumajandusprojekti“ Mullastiku uurimise osakonna poolt). Viimase näol on tegemist Eesti suurima ja tähelepanuväärsema andmekoguga Eesti mullastiku kohta, mis on välja antud RPI „Eesti Põllumajandusprojekt“ Mullastiku uurimise osakonna poolt aastatel 1974–1989. Samas on arvesse võetud veel paljud teised Eesti muldade kohta ilmunud tööd, mille loetelu esitamine siin ei ole kahjuks võimalik.
 
Kogu CD4-l esitatud andmestik kujutab endast Eesti muldade omadusi kajastava arvmaterjali tugevat üldistust, sest töö peaeesmärgiks on erinevate mullagruppide (rühmade, liikide) üldistatud-võrdleva iseloomustuse andmine, erinevate mullakarakteristikute omavahelise seose selgitamine, erineva otstarbega (taimkatte ja mullaga seostatud) klassifikatsioonide kattuvuse või kokkulangevuse näitamine ning muldade keskkonnakaitselise väärtuse hindamine. Kuigi CD4-lt välja loetud suvalise mullagrupi andmeid võib teatud mööndusega pidada Eesti keskmisteks, võivad mis tahes Eestimaa paigas asuva konkreetse mulla omadused sellest siiski ka suurel määral erineda lokaalsete mullatekketingimuste omapära tõttu.
 

Muldade omadusi kajastav teave CD4-l on esitatud mitmel erineval moel mullamaatriksite taustal: (1) kas isojoontena maatriksitel, (2) arvandmetena maatriksi ruutudel või (3) maatriksi ruutudele paigutatud kontuuride abil. Maatriksitel esitatud andmed võimaldavad omavahel seostada ja võrrelda erinevat pedo-ökoloogilist teavet erinevate mullaliikide (gruppide) piires.

 
Eelnevatest EMDK väljaannetest on CD4-ga otseselt seotud CD1 ja CD2. CD1 „Eesti muldade maatrikstabelite iseloomustus” (Kõlli, 2002) selgitab mullaandmestiku korrastamiseks ja iseloomustamiseks kasutatava kolme maatriksi (normaalsed, anormaalsed ja turvasmullad) mullastikulist tausta. CD1 võiks kasutada täiendavate selgituste saamiseks Eesti muldade maatriksite ja nende skalaaride kohta ning mullaliikide tekketingimuste paremaks mõistmiseks. CD2 „Eesti mullad maatrikstabelitel” versioon 1 (Kõlli, Ellermäe, 2003) ja versioon 2 (Kõlli, Ellermäe, Tamm, 2009) tutvustab eespool nimetatud maatriksitel asuvate Eesti muldade diagnostilisi tunnuseid ja morfoloogilisi iseärasusi mullaprofiili jooniste ja fotode abil.
 

CD4-ga on kaudselt seotud ka kõik ülejäänud EMDK osad (CD3, CD5 ja CD6). CD3 „Eesti metsamuldade huumuskatete maatrikstabel” (Kõlli, 2003) iseloomustab looduslike muldade huumuskatete (epipedonite) ülesehitust ja tekke ökoloogilisi tingimusi, aidates seega mõista CD4-l toodud looduslikus olekus olevate muldade iseärasusi orgaanilise süsiniku akumuleerumisel muldkattesse. CD5-lt, „EMÜ Mullateaduse ja agrokeemia osakonna mullamonoliitide kogu“ (Kõlli, Ellermäe, 2007), saab abi Eesti muldade nimetuste konverteerimisel teistesse rahvusvaheliselt tuntud mullaklassifikatsioonidesse.  CD6-l „Eesti muldade omadused graafikutel: põllumullad, metsamullad ja maakondade mullastik“ (Kõlli, Teras, 2007), mille põhiosaks on Eesti mullaliikide morfoloogiat ja keemilisi omadusi kajastavad mullaprofiilide mudelid, on üldistatud seeriaväljaandes „Eesti NSV mullastik arvudes” ilmunud andmed.

 

Kõik seeria EMDK enne 2008. a ilmunud CD-sid (CD1–CD6) saab nimetada esimeseks eestikeelseks versiooniks (ver.1, EST). Seerias ilmunud CD-de täiendamisel või kordusväljaannete puhul tähistatakse need uute versiooni numbritega, näidates samas ka CD-l kasutatud keele. CD4 koostamisel ja väljaandmisel on kasutatud Haridus- ja Teadusministeeriumi sihtfinantseeritava teema B2613AGML03 ja Eesti Teadusfondi grandi nr 4991 raha. CD4-ver.2 väljaandmist toetati riikliku programmi „Humanitaar- ja loodusteaduslikud kogud“ EMÜ PKI mullateaduse ja agrokeemia osakonnale eraldatud raha arvelt.

 

Asjakohased märkused CD4-ver.2 esinevate vigade ja täiendamist vajavate lõikude kohta palutakse saata e-posti aadressil raimo.kolli@emu.ee

 

R. Kõlli

 
 
[ tagasi esilehele ]